Copernicus Flagship

zegarki Copernicus

 

Z połączenia pasji zegarkowej osób nie niezwiązanych do tej pory zawodowo z przemysłem zegarmistrzowskim, powstała niedawno w Polsce wyjątkowa firma i marka zegarków - Copernicus. Wybrana nazwa jest oczywiście formą oddania czci wielkiemu polskiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi. Założeniem jej twórców było stworzenie nowoczesnej marki zegarkowej, która odwołując się do naszej historii i narodowej tradycji, kreuje nowe trendy w przemyśle zegarkowym w Polsce. W taki właśnie sposób, na bazie tradycji powstała pierwsza kolekcja zegarków, nosząca nazwę ATLAS. Jest ona nawiązaniem i swego rodzaju hołdem dla produkowanych w latach 60-tych zegarków produkowanych przez Zakłady Mechaniczno-Precyzyjne w Błoniu. Jej stylistyka nawiązuje do modelu Atlas, oczywiście produkowanego w latach sześćdziesiątych poprzedniego wieku w Błoniu.
    W tym momencie na rynku pojawia się druga kolekcja zegarków firmy Copernicus, która nosi nazwę FLAGSHIP. zegarki CopernicusPodobnie jak pierwsza, tak i ta odsłona zegarków Copernicus jest nawiązaniem do naszej narodowej historii. Tym razem seria, w swojej stylistyce odwołuje się od słynnego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który w latach II wojny światowej był jednym z najnowocześniejszych okrętów podwodnych na świecie. Historia okrętu pomimo dużego nią zainteresowania, jego wielu walk i zwycięskich potyczek, pozostawia do dziś otwarte niektóre swoje rozdziały. Dzieje się tak, także z powodu cały czas niewyjaśnionego jego zaginięcia w maju 1940 roku. Twórcy kolekcji  zegarków inspirując się historią tego wyjątkowego okrętu przedstawili  niezwykłą rodzinę wyrobów.
Cechą charakterystyczną i rzucającą się w oczy już przy pierwszym spojrzeniu na rodzinę tych czasomierzy, są dominujące,  zaczerpnięte z manometru okrętowego, wszystkie wskazówki zegarka. Obserwując tarcze zegarków, możemy znaleźć więcej odwołań do wyposażenia łodzi podwodnych. Wyjątkowy - czerwony znacznik jest umieszczony na indeksie 50-tej minuty i w ten sposób nawiązuje do specjalnej sygnalizacji maksymalnego zanurzenia okrętu. W zegarkach Copernicus, ten czerwony trójkąt można traktować jako ostrzeżenie przed zbliżającą się pełną godziną. Kolejnym szczegółem nawiązującym do manometrów, jest precyzyjna podziałka w zakresie  głębokości peryskopowej pomiędzy oznaczeniami godzin 12 i 2. Kolekcja FLAGSHIP składa się z następujących modeli:
zegarki Copernicus    FLAGSHIP Regulator - jest pierwszym polskim zegarkiem wyposażonym w komplikację modułu wskazań typu regulator. Zegarek różni się od większości współczesnych czasomierzy tym, iż dominuje w nim wskazówka minutowa, a co za tym idzie największe znaczniki są indeksami minutowymi, a nie godzinowymi. Wskazówka godzinowa jest umieszczona powyżej centrum tarczy - na godzinie 12-tej, natomiast tarcza sekundnika znajduje się na godzinie 6-tej. Wszystkie te szczegóły tworzą zegarek niepowtarzalnym. Gdy spojrzymy na zegarek od strony dekla, naszym oczom ukaże się szwajcarski mechanizm ETA/Unitas 6498.
zegarki Copernicus    FLAGSHIP Mono - zegarek wyjątkowy, zaskakujący swoja stylistyką ze względu na wyposażenie go tylko w jedną, centralnie ułożoną, wskazówkę godzinową. Wyraźna tarcza, dokładne oznaczenia godzin i duża wskazówka, pozwalają stosukowo dokładnie odczytać aktualny czas, nawet przy braku wskazówki minutowej. Tego typu rozwiązanie potęguje nawiązanie do stylistyki manometru z ORP Orzeł i dodaje wyjątkowości modelowi Mono. Czasomierz ten, jest kierowany do osób, które lubują się w unikatowych i wyjątkowych zegarkach. Jest on wyposażony także w mechanizm ETA/Unitas 6498.
zegarki Copernicus    FLAGSHIP Triple, to najbardziej klasyczny ze wszystkich zegarków w kolekcji. Dwie centralne wskazówki: godzinowa i minutowa pozwalają na tradycyjny odczyt wskazania czasu. Poprzez specjalne ukształtowanie wskazówki godzinowej, model  ten pozostaje w dalszym ciągu w kręgu inspiracji przyrządami pomiarowymi. Został on stworzony dla osób, które chcą posiadać czytelny zegarek, będący połączeniem klasycznej konstrukcji z nowoczesną stylistyką. Tak jak i w poprzednich modelach, Flagship Triple, również posiada szwajcarski mechanizm ETA/Unitas 6498.

Kolekcją FLAGSHIP firmy Copernicus na pewno będą usatysfakcjonowani wszyscy łączący zamiłowanie do zegarków z zainteresowaniami marynistycznymi, militarnymi i historycznymi. Równocześnie lekko sportowe, nowoczesne wykonanie zegarków zdecydowanie poszerza grono ich potencjalnych nabywców.

Jakub Wojdat
www.e-zegarki.info.pl

 

 

odCzasu doCzasu

Galeria Ursynów
al. Komisji Edukacji Narodowej 36, lokal U54, 02-722 Warszawa
otwarte
 • poniedziałek – piątek: 11.00 – 19.00
 • soboty i niedziele handlowe: 11.00 – 15.00
Szukaj
 • Mont Blanc
 • VERTU
 • Chopard
 • Longines
 • Maurice Lacroix
 • Perrelet
 • Rado

Sklep www.e-zegarki.info.pl