Święto zegarków z wiecznym kalendarzem.

Wskazanie dnia miesiąca, jest bardzo często stosowanym, dodatkowym wyposażeniem zegarka. O ile w zegarkach elektronicznych dość łatwo jest zaprogramować poprawne wskazania kalendarza, w którym przez wiele lat, niezależnie od długości kolejnych miesięcy i lat przestępnych, wskazania dnia miesiąca są poprawne, to uzyskanie takiego działania zegarków mechanicznych, nie jest wcale proste.

Abstrahując od wymienionych we wstępie zegarków elektronicznych cyfrowych, bo "elektronika potrafi wszystko", warto kilka słów napisać o realizacji funkcji i okresowej konieczności korekty kalendarza w zegarkach z tradycyjnym, składającym się z tarczy i wskazówek, wskaźnikiem mechanicznym, tak mechanicznych, jak i elektronicznych. zegarki Vostok Europe

W najprostszych i najpopularniejszych konstrukcjach dzień miesiąca jest prezentowany w cyklu 31-dno dniowym. Jeśli miesiąc jest krótszy, to wymagana jest ingerencja właściciela i manualne ustawienie daty (przesunięcie o jeden dzień do przodu) w pierwszym dniu po takim miesiącu. O zegarkach w taki sposób wskazujących dzień miesiąca, w żargonie zagarkomaniaków mówimy, że mają mechanizm "zwykłego kalendarza".
W zegarkach o wyższym stopniu komplikacji mechanizmu, w których moduł kalendarza jest „mechanicznie programowany” dla wyróżnienia krótszych i dłuższych miesięcy roku, czy też miesiąca lutego, mamy do czynienia z tak zwanym rozbudowanym kalendarzem.

Maurice Lacroix roczny kalendarzW zegarku z kalendarzem rocznym (annual claendar), mechanizm jest zaprogramowany na sekwencje 30 i 31 dniowe oraz pary 31 dniowe: grudzień-styczeń i lipiec-sierpień. Miesiącem uniemożliwiającym poprawne działanie wskazań zegarka dłużej niż jeden rok, jest zasygnalizowany, wyjątkowy miesiąc – luty. W zegarkach z rocznym kalendarzem, luty jest zaprogramowany na 30 dni i z tego powodu 1-go marca wskazania kalendarza muszą być ręcznie skorygowane przez właściciela zegarka. Dla mechanizmu zegarka z kalendarzem rocznym, początek, czy koniec roku nie ma żadnego znaczenia. Liczą się tylko  odpowiednio ułożone, powtarzające się sekwencje miesięcy, a korekta wykonywana jest tylko i zawsze raz na rok.

H.Moser, IWC, PerreletJeszcze wyższy stopień komplikacji mechanizmu, posiadają zegarki wyposażone w tak zwany wieczny kalendarz. Mechaniczna pamięć takiego zegarka oparta jest na kole zaprogramowanym na czteroletnią sekwencję miesięcy. koło kalendarza IWCOczywiście moduł ten uwzględnia różne długości lutego w latach zwykłych i przestępnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kalendarz zegarka wskazuje poprawnie dni miesiąca uwzględniając także nieregularny, zwykły i przestępny miesiąc luty.
Wiadomo jednak, że przestępne, następujące co 4 lata miesiące to nie koniec naszych kalendarzowych nieregularności. Przestępne lata nie następują wtedy, gdy liczba określająca rok jest podzielna przez 100… z wyjątkiem tych, dla których jest ona podzielna przez 400.
Tak więc rok 2000, mimo podzielności przez 4 i równej liczby setek, ze względu na podzielność przez 400, nie zmylił wskazań zegarków z wiecznym kalendarzem.  Nastąpi to dopiero 1-go marca 2100 roku.


Wieczny kalendarz, zegarki IWCŚwiętując zatem tego roku, dzień 1 marca jako "Święto zegarka z wiecznym kalendarzem" (bo tylko tego typu zegarki nie zmylą wskazania daty), możemy sobie szczerze życzyć obserwacji takiego błędu… za 88 lat.

Władysław Meller
www.e-zegarki.info.pl

odCzasu doCzasu

Centrum Złote Tarasy
ul. Złota 59, 00-120 Warszawa
 • telefon +48 22 222 03 05
otwarte
 • poniedziałek - sobota 9.00 - 22.00
 • niedziela 9.00 - 21.00
Szukaj
 • Mont Blanc
 • VERTU
 • Chopard
 • Longines
 • Maurice Lacroix
 • Perrelet
 • Rado

Sklep www.e-zegarki.info.pl

portal sport i zegarki

Nasi @ partnerzy